Kur’an Eğitimi

Okulların açılması ile birlikte çocuklar yazın öğrendiklerini unutabiliyorlar. Düşük yoğunluklu da olsa okula paralel çalışma yürütmek çok güzel olur. Bu konuda hassasiyet sahibi bir anne (Meltem Çiftçi Yıldız) ile Kur’an Eğitimi konusundaki yazışmamızı paylaşmak istiyorum.

Merhaba Canan:) Sayfan çocuk eğitimi ile ilgili ve islami yönünü de ihmal etmiyorsun. Allah razı olsun, umarım hakkıyla faydalanırız. ben bir şey danışmak istiyorum, yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. Ben çocuklarıma evde Kuran-ı Kerim’i ve sureleri öğretmek istiyorum. Zeynep Rümeysa 9, Ömer 4 yaşında. Zeynep daha önce anaokulunda kuran eğitimi aldı. Sureleri öğrendi fakat zamanla bilgilerimizi eksildi. Zeyneple(9) bilgileri tazelemek Ömerle sıfırdan başlamak istiyorum. Özellikle zeynebe(9) çocuklar için olan bir kuran öğretici cd almak istiyorum. bende muştu yayınlarının 3 kitaptan ve 3 cd den oluşan bir seti var.ama daha yeni ve kapsamlı birşey arıyorum. eğer başka bildiğiniz bu şekilde cd setler varsa,çocuğumun ilgisini çekebilecek, sıkılmadan öğrenebileceği. tavsiyenizi almak isterim.ayrıca ömer(4) içinde tavsiyeniz varsa kuran eğitimi ile ilgili,memnun olurum:) Allah yardımcınız olsun, teşekkürler…

…bu arada biz bir ara çocuklarla ayetlerin anlamı üzerinde konuşuyorduk. kuranı anlamanın da önemini kavramaları için en az kuranı öğretmek kadar çaba harcamalı diye düşünüyorum. kart şeklinde tefekkür ayetlerimiz vardı. herkes bir kart seçip ayeti okuyordu,ömerin yerine ben okuyordum:) sonra ayet hakkında birlikte konuşuyorduk. çok hoş dialoglar çıkıyordu. ama malesef bunu bir süre yaptık ve kaldı. siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama bu konu kuranı öğrenmeleri kadar önemli.

Meltem Çiftçi Yıldız

El-Cevap:

Merhabaa. Allah sizlerden de razı olsun. Okuyorsunuz ben de a okuyan varmış diyip moral buluyorum :)

kuran eğitimi ile ilgili bildiğim ve denediğim bir set yok. benimkiler henüz küçük olduğu için araştırmadım. ilginizi çeken bir set olur da alırsanız bana da haber verir misiniz? sizin gibi soranlar oluyor çünkü. isterseniz şöyle yapabilirsiniz. dini yayınlar satan bir kitabevine gidin ellerindeki setleri çıkarttırıp cd lerine göz gezdirmek istediğinizi söyleyin, belki kabul ederler.

eğer bulursanız güzel bir set, kızınızı bilg. başında tek başına bırakmayın derim. en azından siz de yanına oturun, takıldığı yeri sorabilsin, en etkili eğitim bir hocanın dizi dibindeki eğitimdir diye düşünüyorum. küçük bir de oğlunuz varmış, kızınızdan oğlunuza öğretmenlik yapmasını isteyin. her ikisi için bence çok güzel bir açılım olacaktır. belki sizin açıklamanızdan daha güzel açıklayacaktır çocukça dili ile. ayrıca birşeyi aktardığımız zaman unutma ihtimalimiz azalıyor. bu fırsatı değerlendirin derim. çok kısa da olsa ikisi arasında bir ders programı yapın. eğer çocuklar isterlerse bunu aralarındaki muhabbette artar Allahın izniyle.

oğlunuzla ilgili olarak da aklıma ilk gelen daha önce blogda bahsettiğim arapça alfabe yapbozu:

http://www.cocukterbiyesi.net/cocuklarla-faaliyetler/oyuncaklarim-2/

onun dışında anaokuluna başlayan yeğenlerimin kitapları vardı, her harf bir nesne ile ilişkilendirilmişti. te tekerlek falan. tekerlek resmi var. bir de boyaması var. öyle boyayarak falan güzel öğrendiler. böyle kitapları rahat bulursunuz kitabevlerinde.

onun dışında sonpeygamber sitesinde şöyle bir şey vardı:

http://cocuk.sonpeygamber.info/katla/images/buyuk/elifba.swf

şu oyun da eğlenceli olabilir:

http://www.islamiyazilar.com/arapca_alfabe_oyunu_elif_be_te_se.htm

Odasına aşağıdaki sitelerdeki gibi resimler bulup asabilirsiniz, gözünün önünde olmuş olur, gözü aşina olur:

http://www.islamiyet.gen.tr/elifba/elifba.php
http://www.tesetturforum.biz/cocuklar-icin-kuran-ogrenme-t30113.0.html

küçük olduğu için oğlunuz sıkılmamalı, kuran öğrenmeyi sıkıcı birşey olarak algılamamalı, o nedenle işin içine bir miktar oyun katmak en iyisi, eğlenerek öğrendiklerini unutmaları da zor olur.

şimdilik aklıma gelenler bunlar, inşallah kolay olur bu öğretme süreci..

Allah kolaylık versin.


Tags:

One Comment

  1. canan diyor ki:

    şu sitedede sürükle bırak tarzı bir alfabe oyunu var.

    http://www.islamicplayground.com/scripts/prodView.asp?idproduct=46

Yaz Bişeyler

*

Facebook! EMAİL ABONELİĞİ RSS